Καλησπέρα σας,
εφόσον έχετε ανοίξει το θέμα για περιτοιχίσεις θα ήθελα να σας παραθέσω και εγώ το πρόβλημά μου.
Ύστερα από αυτοψία του προϊσταμένου της διεύθυνσης Πολεοδομίας του Δήμου, χορηγήθηκε στις 21/6/2012 έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για περιτοίχιση από λιθοδομή (μέχρι 1μ) γηπέδου σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Ο τοίχος που είναι προς κατασκευή βρίσκεται στην πάνω πλευρά του γηπέδου (6100μ2) έχει μήκος περίπου 150μ και εφάπτεται σε αγροτικό δρόμο, που διανοίχτηκε πρόσφατα από τους ιδιοκτήτες της περιοχής.

Η κατασκευή ξεκίνησε (ήδη 20μ έχουν τελειώσει), μετά από προφορική καταγγελία κατοίκου της περιοχής, τηλεφώνησε υπάλληλος της πολεοδομίας ο οποίος ζήτησε προφορικά να σταματήσουν οι εργασίες, επειδή η περιτοίχιση βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 500 μ. από την ακτή (350μ.).

Ο λόγος της περιτοίχισης είναι εκτός από διακοσμητικός και προστατευτικός λόγω της μεγάλης κλίσης του γηπέδου από το δρόμο (αποφυγή ατυχήματος και διευθέτηση των νερών της βροχής ).

Βάση του Ν-1337/83. ΑΡΘΡΟΝ-23 (ΦΕΚ-33/Α/14-3-83)
….. σε ζώνη πλάτους 500 μ. από την ακτή ή όχθη δημοσίων λιμνών (εκτός αν έχει ορισθεί μεγαλύτερο πλάτος ΖΟΕ κατά το Αρθ-29 του Ν-1337/83) δεν επιτρέπονται οι περιφράξεις.
Και του ΠΔ-236/84 (ΦΕΚ-95/Α/22-6-84)
ΑΡΘΡΟΝ-1
1. Κατ' εξαίρεση από τις διατάξεις της παρ.1 εδαφ.α του Αρθ-23 του Ν-1337/83 επιτρέπονται οι περιφράξεις σε ζώνη πλάτους
500 μ. από την ακτή ή την όχθη δημόσιας λίμνης για την προστασία των εξής καλλιεργειών ή ειδικών χρήσεων:
Ειδικών καλλιεργειών, που η περίφραξή τους είναι αναγκαία για την προστασία τους και την προστασία του κοινού από φυτοφάρμακα. Οι καλλιέργειες αυτές είναι: Κηπευτικά, οπωροφόρα, εσπεριδοειδή, ανθοκομικές καλλιέργειες, καλλιέργειες υπό κάλυψη, νέες φυτείες, φυτώρια.

Εδώ και μια εβδομάδα οι εργασίες έχουν σταματήσει τι συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε; Εφόσον έχω την έγκριση συνεχίζω το χτίσιμο μέχρι να μου φέρουν κάποιο έγγραφο που να με σταματάνε;
Θα μπορούσα να προτείνω στους ιδιοκτήτες να φυτέψουν οπωροκηπευτικά, αλλά δεν γνωρίζω τι έκταση πρέπει να έχουν ώστε να θεωρηθούν καλλιέργεια.
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

Ευχαριστώ.